Pompy ciepła

24 367 33 33
514 777 877

Numer kontaktowy

Social media

Jak działa pompa ciepła w domu?

Sposób funkcjonowania pompy ciepła może wydawać się z pozoru abstrakcyjny. Jest tak, ponieważ urządzenie tego typu pobiera energię, którą wykorzystuje do ogrzewania domu bezpośrednio ze środowiska naturalnego, najczęściej z powietrza. Jak do tego dochodzi? Ciepło z zewnątrz jest transportowane do wnętrza budynku na skutek działania odpowiednich procesów termodynamicznych. A z kolei zimne powietrze wypychane jest na zewnątrz. Aby do tego doszło, potrzebne jest jedynie energia elektryczna do obsłużenia pompy ciepła. Ile prądu jest wymagane? Niewiele, konkretne liczby zależne są od wybranego modelu urządzenia.

Jak dobrać pompę ciepła?

Kluczowe w doborze odpowiedniej pompy ciepła jest sprawdzenie, jak dużym obszarem dysponujemy. Istotna jest powierzchnia całej działki, a nie zabudowań. Jednak drugi parametr też jest ważny, będzie on niezbędny do ustalenia, jaka moc pompy ciepła jest potrzebna do skutecznego ogrzania domu. Jeśli znamy zapotrzebowanie energetyczne budynku – sprawa jest prosta. Nieco więcej wysiłku wymaga dobór, jeżeli nie dysponuje się taką informacją. Wtedy konieczne jest ocenienie poziomu izolacji oraz ocieplenia domu.

Czym są pompy ciepła?

W naszej ofercie znajdziesz różne rozwiązania i urządzenia, mające na celu poprawę Twojego komfortu. Wśród oferowanych przez nas produktów znajdują się pompy ciepła, czyli urządzenia przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej oraz powietrza. Dostępne w naszej ofercie pompy dzielą się na pompy ciepła jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, czyli podgrzewające wyłącznie wodę użytkową (CWU) oraz te, które służą do ogrzewania zarówno wody, jak i pomieszczeń (CO +CWU).

Dlaczego warto posiadać pompę ciepła?

Decydując się na zakup jakiegoś urządzenia, warto mieć świadomość, jakie są jego zalety. Posiadanie pompy ciepła w domu, mieszkaniu lub dowolnym innym budynku, wiąże się z szeregiem zalet, do których należą m.in.:
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem urządzenia, które pozwoli Ci na efektywne ogrzewanie wody użytkowej oraz powietrza znajdującego się wewnątrz domu, biura lub innego budynku, to pompy ciepła są rozwiązaniem, które powinien co najmniej rozważyć. Głównie ze względu na ich efektywność i niskie koszty eksploatacji.

Rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb

Poszukując pompy ciepła, która będzie spełniała Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na kilka czynników. Powyżej wymieniliśmy ogółem najważniejsze cechy sprzętu, teraz natomiast przyjrzymy się im nieco bliżej. Najważniejszą kwestią, której nie możesz pominąć, jest funkcjonalność urządzenia. To od niej zależy bowiem, co będziesz w stanie ogrzać za pomocą pompy. Kolejną istotną kwestią jest łatwość obsługi urządzenia. Im prostsza i bardziej intuicyjna obsługa, tym lepiej. Polecamy wybór pompy wyposażonej w inteligentny system, pozwalający na optymalizację pracy oraz ochronę urządzenia np. przed zamarzaniem. Istotne są również parametry techniczne, takie jak:
Istotna jest również obecność zabezpieczenia antykorozyjnego. Staranny wybór urządzenia to klucz do zadowolenia z niego. Pamiętaj, że istotne jest nie tylko to, aby pompa ciepła posiadała najlepsze możliwe parametry, ale też żeby jej specyfika była dopasowana do Twoich potrzeb indywidualnych.

SUPER AQUA CO + CWU Monoblok HAIER

Otrzymały pozytywną ocenę grupy niezależnych ekspertów programu PolREFF, dzięki czemu znalazły się na liście Wirtualnego Doradcy Technologicznego. Oznacza to, że urządzenia HAIER dzięki zastosowanym technologiom i rozwiązaniom charakteryzują się wysokim poziomem energooszczędności, przez co spełniają wymogi techniczne programu dotacyjnego Czyste Powietrze czy też ulgi termomodernizacyjnej. Wysokie parametry energooszczędności pomp ciepła HAIER zostały dodatkowo potwierdzone Certyfikatem Technologii Energooszczędnej, który uprawnia również do otrzymania preferencyjnych warunków finansowania wymiany systemu grzewczego w domu!
Pompy ciepła SUPER AQUA Monoblok CO + CWU Instalacje z pompą ciepła HAIER to gwarancja wysoce energooszczędnej instalacji, która minimalizuje emisję szkodliwych substancji do powietrza.

Powietrzne Pompy Ciepła Neoheat

Neoheat to pompy ciepła typu powietrze-woda, zapewniające kompletne ogrzewanie domu, całoroczne podgrzewanie wody, a w okresie letnim chłodzenie. 1 urządzenie pełniące 3 funkcje! Wszystko przy bardzo korzystnych warunkach roboczych i co niezwykle istotne – bez emisji zanieczyszczeń, co czyni pompy ciepła niezwykle ekologicznymi urządzeniami. W ofercie Neoheatznajdują się urządzenia typu split i monoblok. Różne wydajności urządzeń pozwolą dobrać pompę ciepła do każdej inwestycji.

Pompa ciepła monoblok do dużych powierzchni

W swojej ofercie mamy również propozycję dla osób zainteresowanych sprzętem oferującym większą moc. Jeżeli szukasz rozwiązania, które sprawdzi się np. w biurowcu, czy na dużych powierzchniach komercyjnych – idealnym wyborem będzie pompa ciepła Neoheat Heavy. Instalacja tego urządzenia pozwala na znacznie zmniejszenie kosztów ogrzewania, które w wypadku obszernych obiektów, jest szczególnie wymagające.
Pompy ciepła Heavy można połączyć w jeden system grzewczy, a także montować kaskadowo. Umożliwia to bezproblemowe uzyskanie dużej mocy, wystarczającej do obsłużenia obiektów komercyjnych.

Co znaczy – cicha pompa ciepła?

Głośność to pojęcie względne, zależne od osobistych preferencji, jednak aby zobiektywizować nieco ten parametr, warto odwołać się do regulacji prawnych. Zgodnie z przepisami emitowany hałas nie powinien przekraczać 55 dB w dzień i 45 dB w nocy – w przypadku zabudowy wielorodzinnej. W obszarze zabudowy jednorodzinnej wymogi są nieco bardziej rygorystyczne – 50 dBza dnia i 40 dB nocą. Trzeba jednak zaznaczyć, że podane wartości dotyczą pomiaru na samej granicy działki budowalnej i należy mieścić się w „widełkach” przy założeniu uśrednionych wyników z 8 h pracy w dzień i 1 h pracy w nocy.
Pompy ciepła Neoheat znajdujące się w ofercie hurtowni klimatyzacyjno-wentylacyjnej Iglotech ze spokojem spełniają te normy. Należy również pamiętać, że wraz z oddaleniem urządzenia od krawędzi działki natężenie dźwięku maleje, co jeszcze bardziej ułatwia przestrzeganie prawa. Przyjmuje się, że odbywa się to proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła emisji hałasu. Uproszczone rachunki zakładają, że już 10 m dalej hałas będzie mniejszy o 20 dB względem głośności 1 m od miejsca postawania dźwięku.
Trzeba jednak pamiętać, że wymogi prawne to nie wszystko i warto także podczas instalacji pomyśleć o komforcie sąsiadów, dlatego zalecamy wybór cichych pomp ciepła.

Dlaczego pompa ciepła hałasuje?

Urządzenie w czasie pracy musi generować dźwięk, nie każdy jednak wie, które komponenty są za to odpowiedzialne, a co za tym idzie, na które elementy konstrukcyjne pompy ciepła trzeba zwracać uwagę przy zakupie, by ich działanie było możliwie jak najmniej słyszalne.
Źródłem hałasu jest w największym stopniu sprężarka. Szczególnie odczuwalne może być, kiedy zwiększa ona swoje obroty. Ponadto odpowiada za przesył ciepła, co czasem sprzyja powstawaniu rezonansu, a tym samym emisję niepożądanych dźwięków. Jeśli chce się znacznie zimniejszych hałas pracy sprężarki, powinno się szukać modeli typu inwertowego o niskiej prędkości obrotowej, ponieważ są one cichsze.
Dźwięki generują także wentylator (jego wirnik) i parownik. Jeśli pompa ciepła dysponuje tymi elementami o większej powierzchni – będą one mniej hałasować. Warto także nadmienić, że reszta komponentów wchodzących w skład pompy ciepła może dodatkowo stanowić tzw. wtórne źródło dźwięku, przede wszystkim za sprawą przenoszenia wibracji (szczególnie jeśli zostały źle zamontowane lub są niskiej jakości). Dlatego nie warto inwestować w tańsze pompy ciepła, które mogą być gorzej wykonane.
Ostatnią rzeczą, która może zarówno pomóc w zmniejszeniu głośności urządzenia, jak i zwiększyć problem jest miejsce montażu pompy ciepła. Słabo izolowane metalowe konstrukcje, utwardzane (np. betonowe) przeszkody w okolicy jednostki będą powodowały odbijanie dźwięku, a tym samym jego wzmocnienie. Warto instalować pompy na otwartej przestrzeni, a wokół nich umieszczać tylko obiekty dobrze pochłaniające dźwięk, jak rośliny (np. krzewy), maty czy pianki akustyczne.

Cicha powietrzna pompa Neoheat Eko Mono R290

Na głośność działania pompy ciepła ma również wpływ obecny w niej czynnik chłodniczy. Dlatego marka Neoheat zdecydowała się postawić na najnowocześniejsze rozwiązania i w swoim najnowszym urządzeniu stosuje czynnik R290 (propan). Jest on nie tylko proekologiczny, ale także cichszy od tradycyjnych rozwiązań. Wykorzystująca go pompa ciepła Eko Mono R290 Neoheat pracuje dzięki niemu nawet 10 dB ciszej niż starsze jednostki typu split. Dodatkowymi zaletami R290 są także niskie koszty eksploatacyjne (za sprawą naturalnego pochodzenia czynnika) oraz wysoka wydajność pracy.
Prócz tego Neoheat Eko Mono R290 dysponują świetną konstrukcją, zrealizowaną z myślą o cichym funkcjonowaniu. Na ich wyposażeniu znalazła się inwertowa sprężarka oraz duże wentylatory i parowniki. Z kolei sama bryła jednostki i jej drobiazgowe wykonanie eliminuje możliwość rezonowania elementów układu.
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym model Neoheat Eko Mono R290 8 osiągnął poziom mocy akustycznej dla jednostki wewnętrznej na poziomie 23 dB(A) i 57 dB(A) dla jednostki zewnętrznej, co czyni urządzenie jednym z cichszych na rynku. Wskazane wartości można porównać do głośności, jaką generuje lodówka, zwyczajny, domowy wentylator czy przeciętna rozmowa.
Ciche pompy ciepła Neoheat dobrze sprawdzą się u Klientów poszukujących systemów odpowiednich do montażu w gęstej zabudowie wielorodzinnej, gdzie odległości do działki sąsiada są niewielkie.

DOFINANSOWANIE

Wysoka efektywność energetyczna A++ pozwala uzyskać dofinansowanie na montaż i zakup pompy ciepła Haier wraz z osprzętem. Program Czyste Powietrze skierowany jest do wszystkich, którzy chcą wymienić obecny system ogrzewania. Maksymalne dofinansowanie na pompę ciepła Haier wynosi nawet 18 000 zł. Więcej informacji można uzyskać na stronie rządowej: www.czystepowietrze.gov.pl
Coraz więcej inwestorów zainteresowanych pompami ciepła przywiązuje uwagę do głośności ich pracy. Nic w tym dziwnego, urządzenia te są coraz popularniejsze, przez co coraz częściej trafiają również do gęstej zabudowy, w której emisja dźwięku ma dużo większe znaczenie dla użytkownika, jak i jego sąsiadów.