FAQ

FAQPytania

Często zadawane pytania

1. Program "Mój prąd"
2. Program "Czyste powietrze"
3. Ulga termomodernizacyjna
4. Program Agroenergia
5. Gminne dofinansowania
Jest to możliwość odliczenia dla osób fizycznych od podstawy podatku dochodowego wydatków poniesionych m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.
Najważniejszymi elementami są:
Panele – ogniwa fotowoltaiczne, które wychwytują energię słoneczną i przetwarzają w energię elektryczną.
Inwerter – urządzenie, które zmienia prąd stały wyprodukowany przez panele na prąd przemienny, którym zasilane jest oświetlenie i wszystkie urządzenia elektryczne w budynku.
System montażowy – umożliwia on montaż paneli na różnych typach dachu i gruntach.
Program wspiera zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Urządzenie musi zostać zakupione między 1 stycznia 2021 r. a 31 grudnia 2026 r. Kwota jaką można uzyskać to od 7 do 21 tys. złotych.
Pompy ciepła dostosowane są do różnego rodzaju potrzeb grzewczych, niezależnie czy jest to dom, duże gospodarstwo, czy też obiekty firmowe. Urządzenia te jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada do -20°C. Pompę ciepła można wykorzystać do ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
W doborze odpowiedniej mocy pompy ciepła pomoże Ci nasz doradca. Na początek ustali całkowite zapotrzebowanie budynku na ciepło, a także – na podstawie liczby i preferencji domowników – ilość energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej.